Núdzová antikoncepcia

Núdzová antikoncepcia môže zabrániť otehotneniu po nechránenom pohlavnom styku alebo v prípade, že váš bežný spôsob antikoncepcie zlyhal (ak bola antikoncepčná metóda použitá nesprávne, napríklad ak sa kondóm roztrhol, zošmykol alebo bol použitý nesprávnym spôsobom, ak vaginálny pesar alebo diafragma zmení polohu, roztrhne sa, zlomí sa, alebo sa predčasne odstráni, v prípade neúspešného prerušenia počas prerušovaného pohlavného styku (napr. ejakulácia semena do pošvy alebo do vonkajších pohlavných orgánov)). Núdzová antikoncepcia sa odporúča užiť čo najskôr po nechránenom pohlavnom styku.

Čo je to núdzová antikoncepcia

Núdzová antikoncepcia (inak nazývaná aj “tabletka po”) je forma hormonálnej antikoncepcie, ktorá sa používa na zabránenie otehotnenia po pohlavnom styku. “Tabletka po” sa užíva jednorazovo, preto je niekedy nazývaná aj ako “jednorázová antikoncepcia”. 

Núdzová antikoncepcia nie je určená ako primárny spôsob kontroly počatia (nenahrádza pravidelnú hormonálnu antikoncepciu), ale iba ako “záložná” forma antikoncepcie.

V akých situáciách je núdzová antikoncepcia vhodná?

Núdzovú antikoncepciu možno užiť po pohlavnom styku napríklad vtedy:

 • Keď ste nepoužili žiadnu inú formu antikoncepcie
 • Boli ste k nechránenému pohlavnému styku donútená, pričom ste neboli chránená účinnou antikoncepčnou metódou
 • Ak došlo k prasknutiu, zošmyknutiu alebo nesprávnemu použitiu kondómu
 • Ak bola neúspešná prerušovaná súlož (napr. ejakulácia v pošve alebo na vonkajších genitáliách)
 • Ak sa spermicídna tableta nestihla rozpustiť pred pohlavným stykom
 • Ak bol nesprávny výpočet plodných dní alebo nepoužívanie bariérovej metódy v plodných dňoch cyklu

Núdzová antikoncepcia po nechránenom pohlavnom styku

Núdzová antikoncepcia je účinnou formou prevencie tehotenstva po nechránenom pohlavnom styku. Niekedy sa však môže stať, že núdzová antikoncepcia zlyhá aj pri správnom použití. Navyše neposkytuje žiadnu ochranu pred sexuálne prenosnými infekciami. Aj preto sa neodporúča na bežné používanie.

Na akom princípe funguje núdzová antikoncepcia

Tabletka núdzovej antikoncepcie ako ochrana pred otehotnením funguje tak, že zastaví alebo oddiali ovuláciu. Tiež zabráni spermii oplodniť vajíčko, ktoré už mohlo byť uvoľnené a zabráni usadeniu oplodneného vajíčka vo výstelke maternice.

Je dôležité poznamenať, že núdzová antikoncepcia nevyvoláva potrat.

Tabletka proti otehotneniu účinkuje tak, že oneskoruje zvýšenie hormónu, ktorý začína ovuláciu (uvoľnenie vajíčka z vaječníkov). Oneskorením alebo zastavením uvoľňovania vajíčka sa spermie nemôžu dostať do vajíčka, a teda nemôže dôjsť k tehotenstvu.

Tabletku je preto potrebné užiť predtým, ako dôjde k nárastu hormónov. Jej účinnosť klesá, čím viac sa žena blíži k ovulácii a nie je účinná, ak sa podáva až po oplodnení.

Spoľahlivosť núdzovej antikoncepcie

Tabletku by ste mali užiť čo najskôr po nechránenom pohlavnom styku, pretože čím skôr ju užijete, tým účinnejšie zabráni nechcenému tehotenstvu (má vyššiu spoľahlivosť).

 • Nezabráni tehotenstvu zakaždým, ale je tým účinnejšia, čím skôr sa užije po nechránenom pohlavnom styku. Je lepšie užiť ju v priebehu 12 hodín, ako to odkladať až na posledný deň

Nežiaduce účinky núdzovej antikoncepcie

Nežiaduce účinky (často nazývané aj vedľajšie účinky) pri užívaní jednorazovej antikoncepcie sú podobné ako pri perorálnych antikoncepčných tabletkách.

Medzi najčastejšie patria:

 • nevoľnosť a pocit na vracanie
 • bolesť hlavy, bolesť dolnej časti brucha
 • únava 
 • závraty, hnačka a vracanie
 • citlivosť prsníkov
 • zmeny v nasledujúcej menštruácii (menštruácia sa môže dostaviť skôr, neskôr alebo môže byť bolestivejšia ako obvykle)

Ak dôjde k vracaniu do 3 hodín od užitia tablety, dávka sa má opakovať. Lieky používané ako núdzová antikoncepcia neznižujú plodnosť v budúcnosti.

Kedy neužívať núdzovú antikoncepciu?

Jednorazovú antikoncepciu by ste nemali užívať vtedy, ak ste alergická na akúkoľvek obsiahnutú látku, ak užívate niektoré lieky, ktoré s ňou môžu interagovať.

Medzi také lieky patria:

 • barbituráty a iné lieky používané pri liečbe epilepsie (napríklad primidón, fenytoín a karbamazepín)
 • rastlinné lieky s obsahom ľubovníka bodkovaného
 • niektoré lieky používané na liečbu HIV (ritonavir, efavirenz)

Ak užívate niektorý z týchto liekov, mali by ste sa pred užitím núdzovej antikoncepcie poradiť so svojím lekárom.

Rozdiel medzi núdzovou a perorálnou antikoncepciou (tabuľka)

Núdzovú antikoncepciu máte užívať iba v urgentných prípadoch a nemáte ju používať ako pravidelnú metódu antikoncepcie. Ak núdzovú antikoncepciu použijete častejšie ako raz za menštruačný cyklus, je menej spoľahlivá a je pravdepodobnejšie, že to naruší váš menštruačný cyklus (periódu). Núdzová antikoncepcia neúčinkuje ako pravidelné metódy antikoncepcie. Váš lekár vás môže informovať o dlhodobých metódach antikoncepcie, ktoré sú účinnejšie v zabránení počatia.

Avšak sú medzi nimi isté rozdiely, ktoré sme zhrnuli v tabuľke:

 

Perorálna antikoncepcia (dvojzložková / jednozložková)Núdzová antikoncepcia
Dávkovanie Užíva sa pravidelnePoužíva sa jednorazovo ako “záložná” antikoncepcia 
Obsah hormónov

Jednozložková (1 hormón)

Dvojzložková (2 hormóny)

Jeden hormón
Lekársky predpisJe na lekársky predpisJe možné kúpiť ju v lekárni bez lekárskeho predpisu
Spoločné možné vedľajšie účinkynevoľnosť, bolesť hlavy, citlivosť alebo bolesť prsníkov a menštruačné zmenynevoľnosť, bolesť hlavy, citlivosť alebo bolesť prsníkov a menštruačné zmeny
Rozdielne možné vedľajšie účinkyslabá menštruácia, medzimenštruačné špinenie a zmeny náladynajmä bolesti v podbrušku, bolestivá menštruácia, nepravidelná menštruácia únava, závraty a vracanie

Kde dostať tabletku núdzovej antikoncepcie?

Tabletka núdzovej antikoncepcie sa dá zakúpiť v lekárňach a je voľnopredajná. Núdzová antikoncepcia je teda dostupná bez lekárskeho predpisu.

Núdzová antikoncepcia a potrat

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) núdzové antikoncepčné tabletky nevyvolávajú potrat. Spôsobom účinku zabraňujú otehotneniu, zabránením alebo oddialením samotnej ovulácii. Núdzová antikoncepcia nemôže prerušiť prebiehajúce tehotenstvo alebo poškodiť vyvíjajúce sa embryo.

Núdzová forma antikoncepcie môže spôsobiť výkyvy nálad a žena sa môže cítiť emocionálne napätá viac než je u nej bežné. Je to spôsobené hormónmi v pilulke a obvykle sa tento stav vyrieši behom niekoľko dní. Pokiaľ by sa však stav nezlepšoval alebo dokonca zhoršoval, je nutná konzultácia s lekárom.

Pozorne si prečítajte príbalovú informáciu! Pred použitím lieku sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom. Navela® 1,5 mg je liek určený na vnútorné použitie, obsahuje liečivo/ účinnú látku levonorgestrel.

Písomnú informáciu si môžete stiahnuť TU.