Bariérová antikoncepcia

Ak chcete mať pohlavný styk po užití lieku  Navela® a neužívate hormonálnu antikoncepciu, musíte do začiatku nového menštruačného cyklu použiť bariérovú antikoncepciu.

Mechanická bariérová metóda je najstarší antikoncepčný postup, ide o bariéru postavenú do cesty spermiám pri vstupe do maternice. Túto metódu možno kombinovať aj s ostatnými antikoncepčnými metódami. Spoľahlivosť týchto metód sa udáva v širokom rozmedzí, ktoré väčšinou závisí od správnej aplikácie a od použitého prostriedku.

Medzi najznámejšie bariérové metódy patrí kondóm, ktorý je zvyčajne vyrobený z latexu. Jeho výhodou je nielen jeho dostupnosť, ale aj čiastočná ochrana pred pohlavne prenosnými infekciami.

Pesar je bariérová ženská antikoncepcia, má tvar gumového klobúčika, ktorý má po obvode pružinu. Jeho veľkou výhodou je, že sa môže zaviesť pred stykom s dlhším odstupom, ale je potrebné pesar ponechať ešte niekoľko hodín zavedený.

Ďalšou metódou sú spermicídne prípravky alebo chemická bariérová metóda, ktorá je k dispozícii vo viacerých formách ako sú napríklad peny, krémy, želé, čapíky alebo vaginálne tablety.

Pri tejto metóde je veľmi dôležité dodržať predpísanú dobu zavedenia pred pohlavným stykom a následná starostlivosť po styku (po dobu 6 hodín po styku sa nemá vykonávať výplach pošvy).

Účinnosť prípravku je okolo 2 hodín a pri opakovanom pohlavnom styku je nutné aplikáciu prípravku opakovať.

Núdzová forma antikoncepcie môže spôsobiť výkyvy nálad a žena sa môže cítiť emocionálne napätá viac než je u nej bežné. Je to spôsobené hormónmi v pilulke a obvykle sa tento stav vyrieši behom niekoľko dní. Pokiaľ by sa však stav nezlepšoval alebo dokonca zhoršoval, je nutná konzultácia s lekárom.

Pozorne si prečítajte príbalovú informáciu! Pred použitím lieku sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom. Navela® 1,5 mg je liek určený na vnútorné použitie, obsahuje liečivo/ účinnú látku levonorgestrel.

Písomnú informáciu si môžete stiahnuť TU.